Kui laps on õppinud asju haarama ja roomama, siis on viimane aeg vaadata kodu üle kriitilise pilguga. Lapse jaoks, kes alles avastab maailma on kõik uus ja huvitav ning vanematel tuleks kindlaks teha, kuidas selle maailma avastamist beebile võimalikult turvaliseks muuta. Täiesti turvalist kodu pole olemas, kuid alljärgnevalt räägime mõningatest juhistest, millele võiks tähelepanu pöörata ning missugused on peamised ohuallikad.

b1815-cp051225462

Britton pehme nurgakaitse

Et mõista paremini väikelapse teele jäävaid ohtusid, tuleks esmalt vanemal endal teha roomates kodule tiir peale. Just nii tajub vanem kõige paremini lapse võimalikku teekonda ning talle käeulatusse jäävaid esemeid, teravaid nurki, ohtlikke pistikuid jpm. Pistikute jaoks leidub mitmesuguseid kaitsekilpe, alates sellistest, mis katavad kogu pistiku, neist stepsleid eemaldamata kui ka selliseid, mis kinnitatakse stepsliaukudesse. Nurkade kaitsmiseks kasutatakse enamasti silikoonist kaitsmeid, osa on pehmemad ja teised kõvemast silkoonist. Lapse turvalisuse seisukohalt on mõistlik osta võimalikult pehme nurgakaitse. Samuti tuleks üle vaadata peeglite kinnitused, et laps peeglit katsudes või patsutades seda endale kaela ei tõmbaks.

Kappide ja sahtlite lukustamiseks leidub samuti mitmesuguseid eri kinnitusviisidega vahendeid. Lauasahtlite sulgemiseks on mugav kasutada näiteks selliseid lukustussüsteeme, mis jäävad sahtli sisse, nii pole neid väljaspoolt näha ning see aitab vältida ka hilisemaid liimijälgi mööblil. Kitsamad kapid ja kummutid, mille sahtlid on siinidel, tasuks kinnitada tugevasti seina külge. Kui köögis asuvad kuivained ja kilekotid alumistes kappides, tuleks need samuti tõsta kõrgemale, ka teravad söögiriistad tuleb lapse käeulatusest võimalikult kaugele ümber tõsta.

Uksed ja aknad potensiaalse ohuallikana

b1802-sd001-use1225464

Britton ukse stopper

Ruloode ja ribikardinate nöörid tuleb fikseerida, et laps paeltega mängides või neid sikutades endale viga ei teeks.  Kindlasti tuleb üle vaadata ka aknad, eriti sellisel juhul, kui need asetsevad väga madalal ning kuhu lapsel on kerge ligi pääseda, lisaks ka rõdu. Kindlasti õpib ta nende avamise peagi ära. Akende jaoks saab kasutada spetsiaalseid lukke, mis ei lase lastel neid avada ega sulgeda või hoiavad aknad avatuna fikseeritud asendis.  Uste jaoks saab kasutada spetsiaalseid stoppereid, mis ei lase lapsel ust kinni lükata ega näppe uksevahele jätta. Välisust tasuks võimalusel lukustada turvalukust, kuna snepperid asuvad üsna madalal ning laps saab lihtsasti ukse lukku või lukust lahti keerata ning ukse avada.

Samuti on väga oluline vaadata üle kapid, kus asub kodukeemia. Tavaliselt on need vahendid paigutatud kraanikausi all olevatesse kappidesse või vannituppa, mistõttu asetsevad need üsna madalal ning  võimaldavad toimekal väikelapsel neid haarata. Õnnetuse vältimiseks tuleks kodukeemia paigutada sellisesse kohta, kuhu lapsele puudub ligipääs ka siis kui ta tõuseks toolil püsti.

Esmaabikarp vajab peitmist ja uuenduskuuri

Lisaks tuleks vaadata üle ka esmaabiriiul- või kapp. Kui see asub madalal, siis samuti tuleb medikamendid paigutada kõrgemale või kohta, kuhu lapsel puudub ligipääs. Sama oluline on vaadata ka üle see, mida teie kodune esmaabikarp endas sisaldab. Kindlasti peaks seal leiduma väiksemate põletuste, kriimustuste, haavade puhastamiseks ja sidumiseks või plaasterdamiseks vajalikke vahendeid.

Rääkides põletustest, siis tasuks erilist tähelepanu pöörata ka pliidile ja pliidinuppudele. Pliidi ja ahjunuppude kaitsmiseks tuleb kasutada spetsiaalseid kinnituskupleid. Kui kodus on puutetundlik pliit, siis võiks kaaluda selle vooluvõrgust eemaldamist, kui parajasti pliiti ei kasutata. Puutetundlikud pliidid lülituvad kergesti sisse ning võivad lapsele tõsise põletuse tekitada. Peale toidu valmistamist jälgida, et kuumad potid ja pannid asetseksid lapse käeulatusest kaugemal, vältimaks kuuma toidu kaela tõmbamist. Veekeetja tuleks peale kasutamist vooluvõrgust eemaldada ning vaadata, et kannu juhe ei jääks rippuma.

Lõpuks tuleb siiski tõdeda, et ükskõik mis vahenditega enda kodu ära turvata, tuleks eelkõige last õpetada ja keelata. Kindlasti leiab beebi ka väga turvatud kodus midagi, millega endale viga võiks teha. Vanemlik järelvalve on siiski esmatähtis.