Lapsevankri valimine ei ole peavalu kui seda teha teadlikult ehk esmalt tasub vanematel maha istuda ning läbi arutada, millist vankrit nad üldse vajada võiksid. Kui punkt-punktilt läbi arutada järgnevad aspektid, siis peaks vankri valimine olema teie jaoks tunduvalt lihtsam kui see esialgu tunduda võis.
Elukoht on esmane asi, millest vankri ostmisel lähtuda. Kui elate maapiirkonnas, siis te ei saa osta endale väikeste ratastega vankrit, millega on talvel lumistel teedel raske liikuda. Samuti on oma osa vedrustusel ja kummide valikul, millest alljärgnevalt ka juttu tuleb. Linnas elaval inimesel on valikuvariante rohkem, kuna talvel on linnateed puhtad ning siin saab edukalt sõidetud ka vankriga, millel on väiksemad rattad.
Teiseks tasub mõelda sellele, kas teie jaoks oleks mugavam osta käru, vankerkäru või 3in1 variant, kus on lisaks turvahäll. Vankerkäru on kombineeritud variant, kus on lisaks korviosale või kookonile olemas ka istumisosa. Seda saab kaua kasutada ning ei teki vajadust mõne kuu pärast hakata uut käru otsima. Siit tekib kindlasti küsimus, kas eelistada vankrikorvi või kookonit. Kookon tuleb asetada käru istumisosa peale kui see on maksimaalselt lamavas asendis. Kookonit on mugav kasutada neil, kellel on võimalus vanker jätta kas koridori, garaazi või kolmandasse kohta, välistades vankri tassimist eluruumi. Kookon on tunduvalt kergem kui korv ning seda on mugavam ja kergem transportida. Samas on vankrikorvi eeliseks aga selle suurus, ta on kookonist palju avaram, mõõtudelt suurem ning seda saab kauem kasutada. Mõlema puhul on oluline jälgida nende pikkust, osa vankrikorve ja kookoneid on väga väikesed ja kitsad.
Vankrirattad lähtuvalt sõidustiilist ja vajadusest
Oluline aspekt vankri valimisel on kindlasti rattad. Linnas liikumiseks ja poes käimiseks on mugav näiteks kolmerattaline vanker, millega on hea manööverdada ning see kaalub vähem kui neljarattaline. Tavaliselt on ka nende raamid väiksemad. Ka neljarattaline vanker võib olla väga hea manööverdamisvõimega, kuid tavaliselt on sellised vankrid jäigemad ja stabiilsemad. Jäikus on aga suhteline, sest kui vankril on hea vedrustus, pöörlevad esirattad ja/või õhkkummid, mille õhurõhku saab reguleerida vastavalt vajadusele, siis on see tõeliselt mugav sõiduvahend nii lumistel talveteedel kui linnas poodeldes. Kui käru kaal on teile väga tähtis, siis tasuks valida väiksemate ratastega vanker, kuna suured vankrirattad on rasked. Suured rattad võivad jällegi olla talvel tõelisteks elupäästjateks. Vankrirattaid leidub nii plastikust, täiskummist ja õhkkummist. Igal materjalil on omad eelised ja puudused. Plastikrattad on kõige kergemad, samas kuluvad nad kergesti ning võivad hakata asfaldil klõbisema. Õhkkummide puhul tuuakse nende miinusena välja pidevat hooldust, samas hõlmab see hooldus ainult aeg-ajalist kummide pumpamist. Õhkkummidega on mugav talvel ning metsaradadel ja looduses liikudes. Täiskummidega vanker on võrdlemisi jäik (juhul kui verdrustus puudub) ning talvel koguneb ratta ümber kergesti lumi, samas on need kergemad kui õhkkummid.
Kui vankri kaal on oluline, siis tasub kindlasti tähelepanu pöörata sellele, mis materjalist on vankriraam tehtud ehk kas tegu on alumiiniumi, terase või süsinikkiuga. Neist viimane on kõige kergem ning ka hinnaklassilt kõige kallim. Alumiiniumraam on samuti kerge ning nende hind pole ka ülemäära kallis. Kõige raskem on terasest vankriraam, samas on terasest vankriraamid väga vastupidavad.
Vankrilisad sõidumugavuse parandajatena
Kui peamised aspektid on läbi käidud, siis tasub tähelepanu pöörata ka erinevatele lisadele. Näiteks on mugav lisavõimalus vankril üleviidav lükkesang, mida ilmastikuolude muutudes või lapse vaatevälja muutmiseks üle saab viia. Kui üleviidavat lükkesanga pole, siis saab enamasti muuta vankrikorvi asetust. Viimane võib olla väga vaevaline tegevus juba füüsiliselt, kuna magava lapse tõstmine korviga on väga raske. Sõidumugavuse seisukohalt tasuks üle vaadata, kas lükkesanga kõrgust saab reguleerida.
Suur ja kõrgete äärtega pakikorv on hea abimees osturetkedel. Samas on kohati küsitatav nende korvide ligipääsetavus kui vankri istmeosa on maksimaalselt lamavas asendis. Kui vanker on madal ning istmeosa ja korvi vahele jääv vaba ruum on minimaalne on sinna asjade panemine ebamugav. Mida kõrgem on käru, seda mahukam on pakikorv.
Ka vihmakile ja sääsevõrk on lisad, mida kindlasti tulevikus vajad. Lisaks saab osta vankritele ka erinevaid kotte beebitarvikute jaoks, erisuguseid topsi- ja joogipudeli hoidjaid, päikesevarje ning muhve lapsevanema käte kaitsmiseks talvel. Osa eelnimetatutest võib sisalduda juba kogu vankrikomplekti ostmisel.
OÜ Kohver & Kott omaniku Leonard Zeider tõdeb, et vankrit valides ei kuulata tihtipeale müüja nõuandeid ja selgitusi, lisaks soovitusi hoolduseks. “Keegi ei loe vankriga kaasa antud manuaali,” manitses Zeider. Tema sõnul aitaks vankrite parandusi vähendada tähelepanelik kuulamine ja konsultandi nõuannetest kinni pidamine.