Kaaries on maailmas üks levinuimad haigusi. Vastsündinud lapse suus pole ühtegi mikroobi- tema suu on steriilne. Bakterid satuvad lapse suhu aga üsna kiirelt, näiteks vanemate ja teiste perekonnaliikmete süljega. Näiteks kui lapse hooldaja puhastab mahakukkunud lutti või lusikat oma suust läbi tõmmates, on see lapsele pigem kahjuks kui kaitseks, sest hooldaja suus pesitsevad mikroobid kanduvad siis üle ka lapse suhu.
Väikelastel põhjustavad kaariest enamasti süsivesikutest ja magusainetest üleküllastunud toit. Hambakaariese teket mõjutavad lapse suu mikroobid, hammaste eest hoolitsemine, ka pärilikkus, toit, jook ja toitumisharjumused, joogivee fluorisisaldus, ema toitumine raseduse ajal. Lutipudelikaariest põhjustavad imiku või lapse pikaaegne ja sage kokkupuude lutipudelist antava süsivesikuterikka toidu või joogiga- piima, piimasegu, magusa mahla või teega, glükoosiveega.
Kaariese teke on seotud ka fluori vähesusega. Seda leidub põhjavees ning see kaitseb hambaid kaariese tekkimise eest. Beebile võib ka regulaarselt fluoriidi anda, see tagab tugevamad hambad ja vähem hambaauke. Fluori lisatakse ka hambapastadele ja suuloputusvedelikele. Samuti sõltub lapse hammaste tervis ka sellest, missugune oli ema hammaste seisukord raseduse ajal. Kui raseduse ajal on ema süljes kaariest kõige sagedamini põhjustava bakteri streptokoki sisaldus suur, siis on ka lapsel seda haigust sagedamini.
Kaariese tekke riskifaktoriteks võib pidada:
- ühe aasta vanune laps sööb- joob veel lutipudelist
- lapse päevakavas puuduvad kindlad toidukorrad
- lapsele antakse voodisse kaasa toiduga või magusa joogiga täidetud lutipudel
- lapse hambaid ei puhastata korralikult ega regulaarselt
- rinnanibu ei tohi kasutada lutina, isegi rinnapiim võib hambaid kahjustada, kui on pidevalt nendega kontaktis
Mida teha kaariese vältimiseks?
- tuleb järgida kindlaid söögiaegu
- ärge õpetage last maiustama, maiustuste asemel sobivad hästi puuviljad
- magusate jookide asemel pakkuda lapsele vett!
- puhastage lapse hambaid regulaarselt ja korralikult ning kujundage seda harjumust ka lapses
- 8-9 kuu vanust last tuleb õpetada jooma juba tassist
Lapse hammaste puhastamine peab algama siis, kui imikul on lõikunud esimene hammas. Hambaid tuleb korralikult puhastada iga päev, hommikul ja õhtul. Puhastamiseks kasutage spetsiaalselt väikelapsele mõeldud hambaharja ja hambapastat. Esimese visiidi hambaarsti juurde võiks teha umbes aastase lapsega. Arst hindab lapse hambaemaili struktuuri ning annab konkreetsed soovitused hammaste eest hoolitsemiseks ning lutipudelikaariese ärahoidmiseks.
Refereeritud raamatust “Tervislik toit lapseootel naisele, imikule, väikelapsele.” (Raukas, Uibo, Raal).