Ravimtaimed on õigel tarvitamisel ohutud ja otstarbekad vahendid, mis aitavad imikute ja väikelaste vaevuseid leevendada.  Esimestel elukuudel ei vaja imik lisaks rinnapiimale muud vedelikku, ka mitte ravimteed. Hoopis teine olukord tekib siis, kui on tekkinud vaevused, näiteks gaasivalud, palavik ja kõhulahtisus. Imiku ja väikelapse organism on ravimites ja taimedes sisalduvate toimeainete suhtes ülimalt tundlik. Kuna ravimtaimedes on toimeainete sisaldus üsna madal ja toime leebe, siis on üleannustamine palju ebatõenäolisem kui ravimite puhul. Üldreeglina valmistatakse lapsele tehtav ravimtee teelusikatäie peenestatud droogiga, mis kallatakse üle keeva veega ja jäetakse 5 minutiks seisma, seejärel kurnatakse ja jäetakse jahtuma.  Lapsele mõeldud tee on kasutamiseks sobilik siis, kui vesitõmmisel on selgesti tunda antud taimele iseloomulik maitse ja lõhn ning suhteliselt hele värvus. Kui ravimteed on vaja magustada, peaks meele eelistama suhkurt. Mesi võib põhjustada lastel allergilist reaktsiooni.

Ravimtaimedest on imikule ja väikelapsele kõige sobilikumad:

  1. Kummel on populaarne ravimtaim kogu maailmas, mis seespidisel kasutamisel aitab vähendada põletikke ja spasme ning gaaside teket. Põletikuvastane toime avaldub hästi ka suu ja kurgu limaskesta põletike korral. Kummel vähendab kõhulahtisust ja korrastab seedetegevust. Arvatakse, et emadel soodustab see rinnapiimanõristust.
  2. Apteegitill ehk ristikköömnena tuntud ravimtaim korrastab seedetegevust, vähendab gaaside teket ja kõhulahtisust ning suurendab söögiisu. Samuti aitab see külmetushaiguste korral röga lahtistada ning suurendab emadel rinnapimmanõristust.
  3. Linaseemned on tõhusad kõhukinnisuse korral.
  4. Aedtilli seemned, lehed ja ürt vähendavad seedetraktis toimuvaid käärimisprotsesse, samuti soodustavad emal rinnapiimanõristust.
  5. Gaasivalude ja kõhuspasme aitavad vähendada aniis, sidrunmeliss, pune, aed- liivatee.

Ettevaatlik tasuks olla peterselliga, kuna sellest tehtud teel on palju vastunäidistusi ja kõrvaltoimeid. Tugeva toime tõttu tasuks vältida ka piparmünti, kõrvenõgest, vereurmarohtu.

Kuna ravimtaimed mõjuvad erinevalt, siis tuleb imikule toimiv vahend leida katse-eksituse meetodil. Üksnes ravimtaimedele ei tasu loota ning koos nendega tuleb rakendada ka teisi võimalusi imiku ja laste vaevuste leevendamiseks. Ravimtaimed on leebe alternatiiv, kuid nende kasutamine jääb paratamatult rahvameditsiini tasandile ja sõltub suuresti ema äratundmisest.

Refereeritud raamatust “Tervislik toit lapseootel naisele, imikule, väikelapsele.” (Raukas, Uibo, Raal).