Beebile lisatoidu andmisega võib alustada juba neljandast elukuust, olenevalt sellest, kuidas laps kaalus juurde võtab, kas ta tarbib piimasegu või rinnapiima. Kindlasti ei tohiks lisatoitu anda alla nelja kuu vanusele lapsele. Liiga varajane lisatoidu andmine võib põhjustada ülemäärast kaalukasvu, mis loob omakorda eelduse edasise ülekaalulisuse ja rasvumisprobleemide kujunemisele. Terve lapse puhul, kes sööb ilusti rinnapiima ning võtab kaalus juurde, võib lisatoitu hakata pakkuma alates kuuendast elukuust. Selleks ajaks, kui beebid on valmis hakkama lisatoitu sööma, oskavad nad enamasti enda pead hoida ja söögitoolis istuda, nad on võimelised neelama vedelat ja püreeritud toitu ning näitavad ka ise huvi toidu ja söömise vastu.
Lisatoitu valides tuleb olla äärmiselt hoolikas. Piimaseguga või rinnapiimaga harjunud beebi organism on tundlik ning seega tuleb lisatoitu valida teadlikult. Vältimaks võimalikke allergiaid, tuleks esmane püreestatud toit teha lapsele ise. Poest ostetud toitudel võib olla mitmesuguseid lisa- ja säilitusaineid. Esimesed katsetused lisatoiduga on koguseliselt väga väikesed ning paari lusikatäie jaoks ei ole ka otstarbekas tervet purki toitu osta.
Ühe nädalaga üks maitse
Lisatoiduga alustades tuleb lähtuda põhimõttest, et üks toiduaine nädala jooksul. See on piisav aeg võimaliku allergia, kõhu kinnisuse või -lahtisuse tuvastamiseks. Esimest toitu tuleks anda kord päevas ning seda poole teelusika või kuni 10 grammini. Järgmisel päeval võib sama toitu pakkuda juba kaks teelusikatäit ning edaspidi vastavalt lapse isule. Esimeseks püreeks sobib hästi näiteks riisi-, kartuli-, või kõrvitsapüree. Püree tuleb valmistada värskest mahedast toorainest ning seda tuleb keeta pehmeks võimalikult lühikese ajaga, et säiliksid vajalikud vitamiinid. Püreedele võib lisada rinnapiima, et toidu maitse oleks lapsele tuttavam. Kindlasti ei tohiks kasutada maitsestamiseks soola ega suhkurt.
Putrudest võib esimesena katsetada näiteks täisterariisiputrusid või tatra, hirsiputrusid. Kindlasti ei tasuks esimese lisatoiduna pakkuda beebile marja või puuviljapüreed, kuna need on magusad ning hiljem ei pruugi laps soolast toitu enam süüa.
Lisatoiduga harjutamisel on kannatlikkus peamine nurgakivi. Iga uue maitsega tutvumiseks kulub umbes nädal ning tahket lisatoitu võiks beebile anda igal hommikul kindlal kellaajal. Kui neli nädalat on möödas võib lapsele pakkuda ka banaani. Uute maitsetega ei tasu kindlasti kiirustada, isegi kui laps esimestel kordadel toidu välja puristab. Kui beebi on tahke toidu suhtes tõrges, siis tasub proovida ka erinevaid lusikaid.
Esimesel eluaastal võiks vältida järgmiseid toiduaineid: mesi, viinamarjad, tsitruselised, maasikad, tomat, ananass, lehmapiim ja lehmapiimast valmistatud tooted, kommid, maiustused, suitsutatud ja praetud toidud.
Kindlasti ei tohiks lapse menüüst jätta välja neid toite, mis emale ei maitse. Tervislik toitumine on väga oluline, lapse seisukohalt on oluline saada kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid.
Kasutatud kirjandus: