Loomulikult on sinu beebile kõige parem toit rinnapiim ja rinnaga toitmine kõige parem võimalus lapse rahustamiseks. Teinekord ei ole see võimalik ning abi tuleb otsida mujalt. Erinevaid seisukohti, kas beebi peaks kasvama lutiga või ilma on seinast seina. Mida peaks lapsele luti kasutamisel ning luti ja lutipudeli valikul silmas pidama? Nõu annab ämmaemand Triinu Adlas.

Luti kasutamise kuldreegel, mida lapsevanemad peaksid meeles pidama, on see, et lutti ei tohiks lapsele automaatselt iga nutmise ajal suhu suruda. Eelkõige tuleks järele uurida, kas beebil on parasjagu mingeid täitmata soove või vajadusi. Näljast last lutt ei lohuta, ka valule ei too see tegelikult leevendust.

Lutti tuleks kasutada viimase lahendusena, kuid kui see last rahustab, ei ole põhjust talle lutti mitte anda.

Ning otse loomulikult peaks beebile lutti valides hoolas olema. Sama kehtib ka lutipudeli kohta, kui mingil põhjusel on näidustatud beebile rinnapiimaasendaja pakkumine.

Vastsündinu ja lutt

Esimestel elunädalatel soovitatakse lapse rahustamiseks luti asemel kasutada pigem nahk-naha kontakti ja imetamist, süles hoidmist, soojust, hellust, massaaži, rahulikku muusikat või laulmist. Kui sel viisil õnnestub last rahustada, siis ei ole luti kasutamiseks tavaliselt ka hilisemalt tarvidust.

Umbes 3.-4. elunädalaks on imetamissuhe välja kujunenud, see tähendab, et laps oskab rinda õige võttega haarata ja imeda, ema oskab rinda pakkuda ja piima jätkub (st lapse kaal tõuseb piisavalt). Kui imetamine on hästi välja kujunenud, võib rõngaslutti kasutada lapse uinuma panemisel, rahustamisel või une ajal selili asendis magamisel.

Millise kujuga lutt valida?

Ideaalset pudelilutti, mis oleks kõige sarnasem ema rinnaga, ei ole olemas, lisaks teeb lõpliku valiku tegelikult beebi, sest erinevatele lastele sobivad erineva kujuga lutid. Kuna ümmarguse kujuga luti pikemaajaline kasutamine võib põhjustada hambakaare kuju muutusi, soovitavad hambaarstid nii imemis- kui pudeliluti valikul eelistada nn anatoomilise kujuga ehk ortodontilist lutti. Nende luttide disainimisel on jälgitud ema rinnanibu kuju lapse toitmise ajal (imetamise hetkel ei ole rinnanibu ümmargune nagu tavaliselt, vaid lamedam).

Imemisliigutused on olulised nii alumise lõualuu kui ka lihaste arenguks ning imemise ajal lapse suu sisemised piirjooned varieeruvad. Anatoomilise luti disain arvestab beebi suu iseärasusi, aitab beebi suu- ja keeleliigutustel õigesti areneda ja rahuldab tema loomulikku imemisvajadust.

Kui võrrelda imemisliigutusi rinnast ja anatoomilise kujuga lutist, on tulemus üsna sarnane.

Lateksist, kautšukist või silikoonist lutt?

Lutte (nii rõngas- kui pudelilutte) valmistatakse enamasti lateksist, looduslikust kautšukist või silikoonist. Eelistada võiks lateksist või looduslikust kautšukist lutti, kuna need on eriti elastsed. Märkimist väärib aga see, et neil materjalidel on kerge iseloomulik maitse, mis mõnele lapsele ei meeldi. Samuti võivad need tekitada mõningatel juhtudel allergiat ning vananevad suhteliselt kiiresti. Lateksist ja looduslikust kautšukist lutte tuleks vahetada iga pooleteise kuu järel või siis, kui need muutuvad kleepuvaks.

Poolläbipaistev värvitu silikoonlutt on kõvem ja väga vastupidav, lõhnatu ja neutraalse maitsega. Silikoon on äärmiselt vastupidav temperatuuride ja valguse suhtes, selle eluiga on pikem, seda vähemalt seni, kuni lapsel pole hambaid ning ta ei saa lutti närida. Silikoonist saab hammastega kergemini tükke hammustada kui kautšukist. Seetõttu tuleks regulaarselt kontrollida, ega silikoonlutil pole kahjustusi, ning vajadusel see välja vahetada.

Pudeliluti valik

Kui vajalikuks osutub beebi pudelist toitmine, tuleks materjali valikul arvestada samu asju, mida imemislutti soetades. Siingi võiks esmavalikuks olla anatoomilise kujuga lutt, sest see aitab vähendada ka gaasivalusid. Nende piimaava asub luti ülaküljel, sellega suunatakse piim suulae poole nii, et see seguneb süljega enne allaneelamist, mis kergendab seedimist.

Lutt peaks olema sümmeetrilise kujuga, laiema sibulakujulise alusega ega tohiks olla liiga kõva.

Jälgima peaks sedagi, et lutt oleks sobivas suuruses avaga ehk arvestada tuleks, milline on lapsele pakutava toidu konsistentsi, kui vedel või paks toit on.

Pudelilutte on valida kolme eri suuruses avaga, kas vee-, piima- või püreelutid. Lisaks on veel õhuava, mis tagab piima katkematu voolu ja väldib õhu neelamist toitmisel. Õige piimavool lutist peaks olema piisavalt aeglane. See aitab vähendada lapse ületoitmist ning soodustab probleemidega lapsel (nt enneaegsed beebid) imemise, neelamise ja hingamise koordineeritust.

Koolikutevastane lutipudel

Gaasivalud ehk koolikud esinevad erinevatel andmetel vähemalt 40 protsendil beebidest. Enamasti tekivad need 2.-4. elunädalal ja mööduvad umbes 3kuuseks saamisel. Kui lisatoitu saav beebi vaevleb on sageli koolikute käes, võiks kaaluda spetsiaalse koolikutevastase lutipudeli soetamist. Sellised pudelid kindlustavad ühtlase piimavoolu ja takistavad sellega imikul söömise ajal liigse õhu neelamist, mis tekitabki puhitusi.

Plastpudel või klaaspudel?

Lutipudeleid valmistatakse tänapäeval nii klaasist kui plastist. Plastpudeli eelis on asjaolu, et see on purunemiskindel. Puuduseks on, et plastile tekivad kiiremini kriimustused ja värvimuutused. Klaasist lutipudelid ei kulu võrreldes plastpudelitega peaaegu üldse ja on püsivalt hügieenilised. Silikoonpinnakate kaitseb klaasi purunemise eest.

SUURE VALIKU LUTTE JA LUTIPUDELEID LEIAD BRITTONI POODIDEST TARTUS JA TALLINNAS.

AVENT JA MAM LUTID -10% SOODSAMALT!

Allikas:

https://www.kliinik.ee/uudised/nadala_teema/aid-40337/hoolikalt-valitud-lutt-terviseprobleeme-ei-tekita